20Čvn

Soutěžící, kteří pořád vyhrávají, aneb kdo je to herní mafie

Co je to herní mafie?

Herní mafie zneužívá pravidla a aplikace Facebooku k jejich činnosti, která je sice legální, ale škodí pořadatelům.

Jestliže máte zájem pořádat na Facebooku soutěže, měli byste si jako pořadatelé dát pozor na skupinu lidí, která se nazývá herní mafie. Vypadají jako prostí uživatelé Facebooku. Běžně to jsou ženy na mateřské, důchodci. Poznáte je podle profilových fotek s dětmi. Jsou doma a mají mnoho času, který „smysluplně“ využívají na soutěžení. Někteří jsou v soutěžení opravdu zběhlí a vyhrávají jako na běžícím pásu.

První místa v soutěžích… jak vyhrávají, jak fungují?

Organizují se ve skupinách, ať už pomocí známých nebo speciálních událostí, která sami na FB vytvářejí a jsou určené k oplácení hlasů. Zkopírují odkaz soutěže, kde mají ostatní uživatelé možnost hlasovat na svou zeď a „žadoní“ o hlasy.

Není problém tyto skupiny na Facebooku vyhledat – hlasování, hlas za hlas:

hlas

Příklad pravidel, jejich skupiny:

pravidla souteze

Skoro každý člen herní mafie si vytváří další vlastní profily na FB. Obvykle nemají žádné fotky a pouze 20-30 přátel, kteří jsou samozřejmě nimi vytvořeni. Přepínají mezi profily a dávají hlasy vlastním soutěžním příspěvkům.

Jak poznám účet herního mafiána?

Jméno

Zvláštně vtipná a neobvyklá jména lidí, postav z pohádek a neexistujících bytostí jako např. Včelka Mája – i její fotku používají lidé jako profilový obrázek

Fotka

Falešné profily často nemívají na profilovce člověka, nebo ani jednu fotku, lze je také poznat z vysokého počtu stránek, které sledují. Obvykle kolem 2 000 stránek aby, měli přehled o soutěžích.

sma

Nedělá jim problém, trávit celé dny soutěžením

Vzájemně si předávají informace o aktuálních soutěžích, instruují se jak získat další liky a hlasy, někdy mezi sebou dokonce bojují a shazují se.

Vyhledávají tedy soutěže, které jsou založeny na principu počtu hlasů

Jsou to nejlepší kamarádi, proto mívají tisíce cizích přátel, které neznají. Po hlasování se informují, že hlasovali, aby druhá osoba hlas oplatila.

Jejich motto je: „Čím více kamarádu, tím více hlasů“

Domlouvají se, kdo na konkrétní soutěži vyhraje. Pokud je více zájemců o danou soutěž v jejich organizaci, řídí se podle hierarchie – kdo je členem déle.

Stává se, že se nedohodnou a pak se mezi sebou sabotují, nahlašují pořadateli soutěže své konkurenty těmito způsoby:

 • ověřte si tento profil
 • jak kontrolujete dosažení bodů
 • udávají se
 • určitě hlasuje z falešného profilu
 • jak je možné, že někdo získal za tak krátkou dobu tolik hlasů
 • na toho si dejte pozor

Některým nezáleží na typu výhry, pokud má dost velkou hodnotu a vyhrají ji. Jsou schopni si tímto způsobem přivydělat – prodejem např. na Aukru, kde můžete věc vidět jako novou, nerozbalenou a vůbec nepoužitou za nižší cenu než se obvykle pořizuje. Z důvodu rychlého prodeje.

Proč se jim vyhnout?

Jako pořadatel vytváříte soutěž za účelem zvýšení povědomí o vaší značce a produktu. Chcete mít velké množství fanoušků, kteří si budou ochotni vaše výrobky koupit.

A za to, že jsou vašimi fanoušky, je odměníte výhrou v soutěži.

Herní mafie sice zvýší počet fanoušků na stránce, ale nebude propagovat dále vaši značku tím správným způsobem a ani si nikdy nic nekoupí. Chtějí jen výhru.

Rozjede-li se na vaší stránce soutěž, kterou zaspamují falešné profily herní mafie, dost pravděpodobně naopak své poctivě soutěžící fanoušky odradíte, kteří by se možná rádi zapojili, ale je jim dopředu jasné, že tisícovky hlasů od vlastních přátel nezískají.

Jak se jich tedy zbavit?

Herní mafie se nelze stoprocentně zbavit, je to nekonečný cyklus banování falešných profilů a vytváření nových mafiány.

Může se také někdy stát, že pokud některý z jejich profilu smažete, tak se objeví znovu a budou Vám vyhrožovat – šířením špatné pověsti, spamováním otravných a nenávistných příspěvků na vaši stránce. To samé platí pro situaci kdy se jim pravidla, herní mechanika soutěže nelíbí.

Na jejich komentáře a připomínky reagujte slušně a nenechte se vytočit, po čase ztratí zájem a radši přejdou na jinou soutěž.

Jak se bránit

Upravte mechaniku a pravidla vašich soutěží tak, aby bylo méně pravděpodobné, že může někdo podvádět.

Špatné mechaniky soutěží

 • lajkovací soutěže, tedy soutěže založené na hlasování prostřednictvím tlačítka „To se mi líbí“ na komentářích nebo obrázku. Neplatí pro stránky, kde je like nutný k účasti soutěže
 • mechanika pořadí „vyhraje každý dvanáctý“ za 5 minut už máte „výherce“ Vaší soutěže díky herní mafii
 • sdílení soutěží na další profily – porušení pravidel Facebooku
 • soutěž s losováním – je nutné nahlásit na finanční úřad losování, s čímž je spojena větší administrativní zátěž

Dobré mechaniky soutěží

 • vyhodnocení porotou
 • ověřený profil (přes tel.) – ale i bič na běžné lidi
 • kontrola IP adresy soutěžících, z jaké adresy a kolik hlasů přibylo v daném časovém intervalu
 • tipovací soutěž, kdy o vítězi rozhodne správnost tipu
 • podmínka soutěže: výherci se nesmějí opakovat

Ukázka 2 správných metod vyhodnocování soutěží

Tipovací mechanika

Při zakládání soutěže si vytvoříte otázky pro soutěžící, na které budou odpovídat. Ideální počet otázek je 3 – je to z toho důvodu, aby zájemci o soutěž nebyli odrazeni velkým počtem otázek a měli stále zájem soutěžit. Po vytvoření libovolného počtu otázek dle vaší potřeby, musíte ještě vymyslet „Rozhodující otázku“.  Tato otázka rozhodne o vítězi.

Pokud soutěžící odpoví na předešlé otázky, čeká ho ještě tato rozhodující, ve které si např.: tipne kolik brýlí se, prodalo za měsíc. Tipování je náhodné. Pořadatel po ukončení soutěže, zadá správnou odpověď a soutěž se vyhodnotí. Zobrazí se soutěžící, kteří byli svým tipem nejblíže danému číslu, a poté je určen výherce.

rozhodovací

Fotografická soutěž na FB

Ve fotosoutěži se dávají hlasy na fotky, a potom tyto fotky, které byly vybrány ostatními soutěžícím, pokračují do dalšího soutěžního kola. Kde pořadí výherců určí odborná porota.

foto soutez

Jak vidíte, uspořádat soutěž správně není úplná legrace. Chcete mít jistotu, že bude vaše soutěž v pořádku? Uspořádejte ji na Souteze.cz

 

Share this Story

About admin

spravuji tento web

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

© Copyright 2014, All Rights Reserved