20Čvn

Seriál: Získejte ze své soutěže maximum užitku! – Díl 4. Jak na Facebook soutěže

Jak je to se soutěžemi na FacebookuNevíte, jak na internetu zakládat soutěže, aby byly legální dle aktuálních zákonů ČR a zároveň z jste z nich získali co nejvíce užitku? Vše přehledně sepíšeme do několikadílného seriálu:

Díl 4. Jak na Facebook soutěže

Neustále někdo zakládá soutěže na Facebooku. Lidé musí sdílet fotografie, dávat like, atp. Víte, že za podobné soutěž může Facebook vaši stránku i zrušit? I některé české Facebook stránky byly zablokovány. Nejedná se o pouhou pověru, že se možná může něco stát. Při zablokování stránky vyjde pak spoustu vaší práce vniveč a začínáte úplně od začátku. Pojďme si ukázat, jak uspořádat legální soutěže na Facebooku.

Než se rozhodnete soutěž založit

Soutěž zakládáte v ČR. Musí proto splňovat právní podmínky určené zákonem. O právních podmínkách soutěží jsme napsali specializovaný článek. Doporučujeme přečíst tyto informace a poté teprve přemýšlet o založení soutěže.

Co nesmíte dělat

Facebook celkem jasně v pravidlech říká, co vše zakazuje:

 1. Účast v soutěži nesmí být podmíněna využíváním komentářů, sdílení nebo dalších funkcionalit Facebooku (kromě výjimek napsaných níže). Ano, existuje na internetu spousta soutěží, kde musíte sdílet a možná něco vyhrajete. Z pohledu Facebooku jsou ale tyto soutěže zakázané.
 2. Nemůžete říct, že kliknutím na „To se mi líbí“ se automaticky někdo stane soutěžícím.
 3. Příspěvek s největším počtem komentářů je také zakázaný
 4. Nemůžete vyhlásit, že fotografie nebo příspěvek s největším počtem „To se mi líbí“ vyhraje cenu
 5. Soutěž nesmí probíhat přímo ve statusu, který napíšete na svou Facebook stránku = nesmíte napsat status „Nejrychlejší komentář vyhraje“, atp.
 6. Nesmíte říct, že má Facebook cokoliv společného s vaší soutěží (kromě toho, že soutěž probíhá v aplikaci na Facebooku – viz. níže)

Jednoduše je zakázáno téměř vše, co vás napadne, kromě 2 výjimek:

 • Můžete pravidla nastavit tak, že pro možnost účasti v soutěži se musí soutěžícímu líbit vaše stránka. Tím, že se mu líbí stránka, ale není automaticky soutěžícím – musí udělat i další krok, např. vyplnit soutěžní formulář. Takto funguje např. aplikace na Souteze.cz pro tvorbu soutěží.
 • Stejná situace jako s „To se mi líbí“ platí i pro označení, že jste byli na daném místě (tzv. jste se udělali „check-in“). Opět může být checknutí jednou z podmínek, ale ne jedinou.
Kromě typu soutěže je ale i zakázáno kontaktovat výherce přes Facebook (zprávou, na chatu, nebo napsáním příspěvku, že ve vám má ozvat). Měli byste mu tedy ideálně napsat na e-mail, který získáte ze soutěžního formuláře.

Co naopak musíte udělat

 1. Soutěž musí probíhat v aplikaci (buď Canvas Page nebo Page App) = pokud je na Facebook stránce napsán příspěvek, ve kterém je vyhlášena soutěž a neporušuje výše uvedené zákazy, tak přesto zakázaný, protože se nejedná o aplikaci. Soutěž na Facebooku musí být prostě v aplikaci.
 2. U soutěže musí být uvedeno, že Facebook není pořadatelem soutěže a není s ní žádným způsobem spojen.

Jak tedy na vlastní soutěž

Zbývají vám 2 možnosti:

 1. Vytvořit podle pravidel soutěžní aplikaci na Facebooku
 2. Vytvořit si soutěž jinde a z Facebooku na ni jen odkazovat

Dobrou zprávou je, že obě možnosti můžete snadno provést na Soutěže.cz!

Založte si Facebook soutěž pomocí Souteze.cz ještě dnes!

Další díly seriálu

Share this Story

About admin

spravuji tento web

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

© Copyright 2014, All Rights Reserved