Pro pořadatele soutěží

V této kategorii najdete články o tom, jak můžete využívat soutěže jako marketingový nástroj k propagaci vaší firmy nebo produktu. Tyto informace jsme pro vás rozdělili do dvou podkategorií – Jak založit soutěž a Jak vytěžit ze soutěže maximum.


9Úno

Soutěžte podle pravidel

Internetové soutěžení se během pár stalo velmi vyhledávanou položkou na seznamu zálib velkého množství uživatelů, které tráví čas na sociálních sítích a nebo jen tak brouzdají internetem. Pořádání různých soutěží nabízí bezesporu řadu výhod. Ať už zisk potřebných kontaktů, fanoušků, případných konverzí nebo šíření povědomí o značce či produktu. Jejich pořadatelé však mnohdy nerespektují nastavená pravidla, snaží se je všemožně obejít, nebo je ve většině případů vůbec neznají. I zde však platí, že si není radno zahrávat.
V nejlepším případě vám nebude schválena placená reklama, v tom horším vám Facebook právem zruší stránku, v tom nejhorším odradíte věrné fanoušky, u kterých celý proces začíná i končí.
Read More »

20Čvn

Soutěžící, kteří pořád vyhrávají, aneb kdo je to herní mafie

Co je to herní mafie?

Herní mafie zneužívá pravidla a aplikace Facebooku k jejich činnosti, která je sice legální, ale škodí pořadatelům.

Jestliže máte zájem pořádat na Facebooku soutěže, měli byste si jako pořadatelé dát pozor na skupinu lidí, která se nazývá herní mafie. Vypadají jako prostí uživatelé Facebooku. Běžně to jsou ženy na mateřské, důchodci. Poznáte je podle profilových fotek s dětmi. Jsou doma a mají mnoho času, který „smysluplně“ využívají na soutěžení. Někteří jsou v soutěžení opravdu zběhlí a vyhrávají jako na běžícím pásu.

První místa v soutěžích… jak vyhrávají, jak fungují?

Organizují se ve skupinách, ať už pomocí známých nebo speciálních událostí, která sami na FB vytvářejí a jsou určené k oplácení hlasů. Zkopírují odkaz soutěže, kde mají ostatní uživatelé možnost hlasovat na svou zeď a „žadoní“ o hlasy.

Není problém tyto skupiny na Facebooku vyhledat – hlasování, hlas za hlas:

hlas

Příklad pravidel, jejich skupiny:

pravidla souteze

Skoro každý člen herní mafie si vytváří další vlastní profily na FB. Obvykle nemají žádné fotky a pouze 20-30 přátel, kteří jsou samozřejmě nimi vytvořeni. Přepínají mezi profily a dávají hlasy vlastním soutěžním příspěvkům.

Jak poznám účet herního mafiána?

Jméno

Zvláštně vtipná a neobvyklá jména lidí, postav z pohádek a neexistujících bytostí jako např. Včelka Mája – i její fotku používají lidé jako profilový obrázek

Fotka

Falešné profily často nemívají na profilovce člověka, nebo ani jednu fotku, lze je také poznat z vysokého počtu stránek, které sledují. Obvykle kolem 2 000 stránek aby, měli přehled o soutěžích.

sma

Nedělá jim problém, trávit celé dny soutěžením

Vzájemně si předávají informace o aktuálních soutěžích, instruují se jak získat další liky a hlasy, někdy mezi sebou dokonce bojují a shazují se.

Vyhledávají tedy soutěže, které jsou založeny na principu počtu hlasů

Jsou to nejlepší kamarádi, proto mívají tisíce cizích přátel, které neznají. Po hlasování se informují, že hlasovali, aby druhá osoba hlas oplatila.

Jejich motto je: „Čím více kamarádu, tím více hlasů“

Domlouvají se, kdo na konkrétní soutěži vyhraje. Pokud je více zájemců o danou soutěž v jejich organizaci, řídí se podle hierarchie – kdo je členem déle.

Stává se, že se nedohodnou a pak se mezi sebou sabotují, nahlašují pořadateli soutěže své konkurenty těmito způsoby:

 • ověřte si tento profil
 • jak kontrolujete dosažení bodů
 • udávají se
 • určitě hlasuje z falešného profilu
 • jak je možné, že někdo získal za tak krátkou dobu tolik hlasů
 • na toho si dejte pozor

Některým nezáleží na typu výhry, pokud má dost velkou hodnotu a vyhrají ji. Jsou schopni si tímto způsobem přivydělat – prodejem např. na Aukru, kde můžete věc vidět jako novou, nerozbalenou a vůbec nepoužitou za nižší cenu než se obvykle pořizuje. Z důvodu rychlého prodeje.

Proč se jim vyhnout?

Jako pořadatel vytváříte soutěž za účelem zvýšení povědomí o vaší značce a produktu. Chcete mít velké množství fanoušků, kteří si budou ochotni vaše výrobky koupit.

A za to, že jsou vašimi fanoušky, je odměníte výhrou v soutěži.

Herní mafie sice zvýší počet fanoušků na stránce, ale nebude propagovat dále vaši značku tím správným způsobem a ani si nikdy nic nekoupí. Chtějí jen výhru.

Rozjede-li se na vaší stránce soutěž, kterou zaspamují falešné profily herní mafie, dost pravděpodobně naopak své poctivě soutěžící fanoušky odradíte, kteří by se možná rádi zapojili, ale je jim dopředu jasné, že tisícovky hlasů od vlastních přátel nezískají.

Jak se jich tedy zbavit?

Herní mafie se nelze stoprocentně zbavit, je to nekonečný cyklus banování falešných profilů a vytváření nových mafiány.

Může se také někdy stát, že pokud některý z jejich profilu smažete, tak se objeví znovu a budou Vám vyhrožovat – šířením špatné pověsti, spamováním otravných a nenávistných příspěvků na vaši stránce. To samé platí pro situaci kdy se jim pravidla, herní mechanika soutěže nelíbí.

Na jejich komentáře a připomínky reagujte slušně a nenechte se vytočit, po čase ztratí zájem a radši přejdou na jinou soutěž.

Jak se bránit

Upravte mechaniku a pravidla vašich soutěží tak, aby bylo méně pravděpodobné, že může někdo podvádět.

Špatné mechaniky soutěží

 • lajkovací soutěže, tedy soutěže založené na hlasování prostřednictvím tlačítka „To se mi líbí“ na komentářích nebo obrázku. Neplatí pro stránky, kde je like nutný k účasti soutěže
 • mechanika pořadí „vyhraje každý dvanáctý“ za 5 minut už máte „výherce“ Vaší soutěže díky herní mafii
 • sdílení soutěží na další profily – porušení pravidel Facebooku
 • soutěž s losováním – je nutné nahlásit na finanční úřad losování, s čímž je spojena větší administrativní zátěž

Dobré mechaniky soutěží

 • vyhodnocení porotou
 • ověřený profil (přes tel.) – ale i bič na běžné lidi
 • kontrola IP adresy soutěžících, z jaké adresy a kolik hlasů přibylo v daném časovém intervalu
 • tipovací soutěž, kdy o vítězi rozhodne správnost tipu
 • podmínka soutěže: výherci se nesmějí opakovat

Ukázka 2 správných metod vyhodnocování soutěží

Tipovací mechanika

Při zakládání soutěže si vytvoříte otázky pro soutěžící, na které budou odpovídat. Ideální počet otázek je 3 – je to z toho důvodu, aby zájemci o soutěž nebyli odrazeni velkým počtem otázek a měli stále zájem soutěžit. Po vytvoření libovolného počtu otázek dle vaší potřeby, musíte ještě vymyslet „Rozhodující otázku“.  Tato otázka rozhodne o vítězi.

Pokud soutěžící odpoví na předešlé otázky, čeká ho ještě tato rozhodující, ve které si např.: tipne kolik brýlí se, prodalo za měsíc. Tipování je náhodné. Pořadatel po ukončení soutěže, zadá správnou odpověď a soutěž se vyhodnotí. Zobrazí se soutěžící, kteří byli svým tipem nejblíže danému číslu, a poté je určen výherce.

rozhodovací

Fotografická soutěž na FB

Ve fotosoutěži se dávají hlasy na fotky, a potom tyto fotky, které byly vybrány ostatními soutěžícím, pokračují do dalšího soutěžního kola. Kde pořadí výherců určí odborná porota.

foto soutez

Jak vidíte, uspořádat soutěž správně není úplná legrace. Chcete mít jistotu, že bude vaše soutěž v pořádku? Uspořádejte ji na Souteze.cz

 

22Úno

Smysl soutěží v USA? E-mail marketing

Souteze.cz expandují na americký trh (jsme ambiciózní 🙂 ). Po několika prvních měsících „dobývání Ameriky“ jsem se rozhodla se s vámi podělit o první dojmy z podob tamních soutěží. Neboli contests, sweepstakes a giveaways…

Sweepstakes nebo contests? Swepstakes jednoznačně převažují

V Americe málokdy narazíte na typickou vědomostní soutěž neboli contest, v níž soutěžící musí splnit nějaký úkol, zpravidla ve formě komentáře, návrhu nebo zodpovězení vědomostní otázky. Většinou na váš vyskočí designově a uživatelsky perfektní landing page s jednoduchým e-mailovým formulářem. Cíl? Jednoznačně získání e-mailové adresy soutěžícího výměnou za sweepstake. Neboli daru. Závěr? E-mail marketing zřejmě funguje i na nahodilé soutěžící, jinak by to pořadatelé nedělali.

Design za jedna s hvězdičkou  

Chruterchraft  Ricola Play Now  Reese’s  FanUp Instant Win Shootout

Naprostá většina soutěží má vytvořenou samostatnou landing page, která jasně říká: „Dejte nám e-mail“. Někdo by si řekl, jak jednoduché je vytvořit správnou landing page vedoucí zákazníka k jasnému úmyslu, ale ono to zas tak jednoduché není. Takže za profesionální vzhled pochvala.

Jenže landing page zpravidla nebývá úplně nejlevnější, zvlášť pokud jste drobný podnikatel a spolupracujete s programátorem externě. A právě tomu je naše aplikace skvělou alternativou. Soutěž je jediným obsahem stránky, vypadá profesionálně a vede uživatele k vyplnění otázek s kontaktními údaji a jejich odeslání. A stojí mnohonásobně méně než tvorba landing page.

Odměny vysoké hodnoty

Contest  Orphan Black  BBC America Valpak Cutest Couple Sweepstakes

K soutěžím o vysoké finanční odměny typu „Enter to Win $ 1 000 000“ působící dojmem jednoho velkého podvodu jsem skeptická. Nicméně obecně jsou na amerických webech odměny velmi vysokých hodnot. Pro Američany není problém dát do soutěže zájezd pro dva za několik tisíc dolarů. Zaplatí vám letenky, hotel, vstup na příslušnou akci a ještě vám dají visu s 1 000 USD k útratě! Ani soutěže o jiné typy cen se však nenechají zahanbit svou cenou. Ceny zpravila neklesají pod 1000 USD a velmi často jsou ve formě různých Gift cards na nákup v obchodě.

Závěr?

 • Palec nahoru designu, který prodává. Skvěle koncipované landing page u webových soutěží. Facebookové soutěže dělané zásadně v aplikacích. Prostě profi look všude, kde to jde.

Jenže jak už bylo řečeno, landing page zpravidla není nejlevnější záležitost a drobnému podnikateli nebo bloggerovi se nemusí vyplatit. Jak z toho ven? Zvolte soutěžní aplikaci!

Nemusíte se bát, že byste o něco přicházeli, protože naše soutěžní aplikace vám k profesionálnímu looku soutěže bohatě postačí. Vaší soutěži tedy zaručí nejen profesionální design, ale rovnou propagaci soutěže nejen mezi návštěvníky vašich stránek, ale také našich – Souteze.cz.

 • Palec dolů soutěžím, lákajících na milionové peněžní výhry, které vypadají jako podvod. Samozřejmě je to můj osobní názor, presumpce neviny je na prvním místě bez výhrad. Uspořádáte-li soutěž v aplikaci, vaše soutěž získává více důvěryhodnosti ze strany soutěžících než soutěž neznámého pořadatele. Výsledky jednotlivých soutěží vyhlašujeme na webu, takže vaše soutěž vytvořená v aplikaci vypadá hned důvěryhodněji 🙂

Inspirovaly vás americké soutěže?

Založte si vlastní profesionální soutěž na Souteze.cz a získejte nejen emailové kontakty!

18Led

Novinky pro rok 2016: Tři vylepšení, která budete milovat!

Pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek týkajících se pořádání soutěží na Souteze.cz. Jelikož všechny vychází přímo z podnětů vás, pořadatelů online soutěží, jistě vás naše vylepšení potěší 🙂 Tak jdeme na to!

1. Možnost placení přes PayPal

Zapomeňte na zdlouhavé čekání, než přijde platba z jednoho účtu na druhý. Stejně jako je možné si „naklikat“ soutěž během pár minut, tak i placení je nyní jednodušší. Zaplaťte celou sumu jednoduše přes PayPal a vytiskněte si klasickou fakturu. Tuto možnost ocení nejen pořadatelé, kteří spravují soutěž ze zahraničí, ale všichni příznivci moderních platebních metod. Jak tedy platbu přes PayPal provést? Jednoduše zvolte možnost PayPal v momentě, kdy po vás systém požaduje platbu.

Platba za soutěž  Souteže.cz

Dobrá zpráva pro všechny konzervativce: možnost placení kartou i převodem z účtu zůstává jak pro přímou platbu za služby, tak pro dobití kreditu ve vaší peněžence. 🙂

Untitled design2. Pro vaši soutěž zajistíme i distribuci výher

Pokud chcete mít s pořádáním soutěže skutečně co nejméně práce, svěřte ji do našich rukou od A do Z. Nyní se nemusíte zabývat ani pořizováním výher, komunikací s vítězi ohledně jejich předání a následné distribuci cen. Jednoduše nám napište vaši představu o výhrách a my celý proces předání zajistíme sami.

3. Ještě větší výběr soutěží

Na webu Souteze.cz si můžete vybrat soutěž vědomostní nebo fotografickou pořádanou na webu nebo na Facebooku. Přestože drtivá většina firem si z této nabídky vybere, může se stát, že vy mezi ně nepatříte. Pokud máte rádi originální řešení a hledáte tudíž i originální online soutěž pro vaše klienty, rádi pro vás připravíme soutěž na míru. Vše bude dle vašich představ a nastavené tak, aby soutěž co nejlépe splnila vaše očekávání, ať už jde o získávání nových kontaktů pro email marketing nebo představení žhavé novinky ve vašem sortimentu. Pokud vás tato možnost zaujala, můžete ji buď zvolit v nabídce soutěží při zakládání soutěže, nebo nás kontaktujte a my se vám ozveme 🙂

Založení soutěže  Souteže.cz

Líbí se vám naše vylepšení? Jakou změnu byste uvítali vy? Napište nám na info@souteze.cz 🙂

8Pro

Velká případová studie za rok 2015 – inspirujte se u těch nejlepších soutěží!

Pomalu (ale jistě) se blíží konec roku, a tak nám dnes dovolte trochu bilancování. Rádi bychom vám představili ty nejúspěšnější soutěže, které na webu Souteze.cz proběhly během roku 2015. Každá je jiná, každá měla trochu jiný cíl, ale všechny mají jedno společné: svým organizátorům přinesly přesně to, co bylo jejich účelem. Pokud nechcete zbytečně tápat v tajemstvích a záhadách těch správných cen, vhodně položených otázek a perfektního načasování, inspirujte se právě u těch nejlepších soutěží z našeho webu. Opisování povoleno 🙂

1. Pestrá soutěž s Pestrým Jídelníčkem 1447245678_Banner-Tesco

O jaký typ soutěže se jednalo:

 • Firma Pestrý Jídelníček pořádá na svém webu pravidelně soutěže s jednoduchými pravidly, která se víceméně opakují. Principem je sbírání bodů na registraci na portále, doporučení známým, pravidelnou aktualizaci profilu atd.
 • Soutěž tedy probíhá přímo na webu firmy a Souteze.cz se stará o propagaci.
 • V případě konkrétní soutěže byla soutěž zvýrazněna, vložena na 20 vlastních soutěžních webů a 8 nejnavštěvovanějších konkurenčních soutěžních webů a byl rozeslán exkluzivní newsletter do databáze kontaktů soutěžících z webu Souteze.cz.

Čeho bylo dosaženo:

 • Oproti jiným odkazovým soutěžím se díky kombinaci příplatkových služeb od Souteze.cz soutěže zúčastnilo téměř 1000 soutěžících (soutěž trvala 1 měsíc).
 • Pořadatel získal stejný počet funkčních e-mailových kontaktů na soutěžící se zájmem o jeho služby.

Co si z toho můžeme vzít:

 • Zvýraznění PODSTATNĚ NAVYŠUJE počet soutěžících – o 300-400 týdně.
 • NEJÚČINNĚJŠÍ reklama je ta, která je cílená přímo NA SOUTĚŽÍCÍ. Proto se vyplatí poslat newsletter pravidelným uživatelům portálu Souteze.cz.
 • Vložení na další soutěžní weby pomáhá šíření soutěže. Díky tomu vaši soutěž najde více náhodných uživatelů internetu.

2. Hravá fotosoutěž se Sparkys 1412325579_2014-10-810x483-fotosoutez-02

O jaký typ soutěže se jednalo:

 • Fotografická soutěž na Facebooku, pořádaná webem Souteze.cz.
 • Soutěžící měli za úkol posílat fotky svých dětí, které se tak mohly stát tváří katalogu Sparkys na další sezónu. Fotografie získávaly na Facebooku hlasy a z nejlepších vybrala firma sama vítěze.
 • Soutěž tedy probíhala na záložce Facebookové stránky firmy Sparkys a zároveň byla umístěna na webu Souteze.cz na předních pozicích.

Čeho bylo dosaženo:

 • Během jediného měsíce trvání soutěže získala Facebooková stránka Sparkys 5 100 nových fanoušků, kteří rozdělili mezi 51 soutěžících neuvěřitelných 14 232 soutěžních hlasů.
 • Díky kombinovanému způsobu vyhodnocení (sbírání hlasů a následné vyhodnocení nejlepších porotou) si firma vybrala skutečně kvalitní vítězné fotografie a vyhnula se možným problémům se „soutěžní mafií“.

Co si z toho můžeme vzít:

 • Facebook je MNOHEM ÚČINNĚJŠÍ nástroj, než si možná myslíte. Přestože 51 soutěžících se může zdát na první pohled jako malé číslo, 5 100 přivedených fanoušků je údaj, který vám přinese skutečné zákazníky.
 • Výhrou v soutěži nemusí být jen HMOTNÁ CENA. Pro Sparkys jsme zvolili kombinaci finanční odměny pro vítěze a zároveň „proslavení“ potomka :).
 • I pořadatel soutěží získal víc – ušetřil za hledání profesionálních dětských modelů do katalogu.

3. Cestovatelská soutěž z CK Novaljaimg19882

O jaký typ soutěže se jednalo:

 • Webová otázková (vědomostní) soutěž pořádaná přímo na  stránce Souteze.cz.
 • Soutěžící měli za úkol odpovídat na jednoduché otázky, k nimž byla poskytnuta nápověda v podobě odkazu na web CK, a tipnout si odpověď na rozhodující otázku.
 • Pořadatel zvolil atraktivní cenu – zájezd z vlastního katalogu, což byl před začátkem letní sezóny skvělý tah.

Čeho bylo dosaženo:

 • Soutěž byla maximálně podpořena kombinací příplatkových služeb – zvýraznění na hlavní straně Souteze.cz, rozeslání exkluzivního newsletteru a vložení na další soutěžní weby.
 • Díky atraktivní hlavní výhře a účinné propagaci se soutěže zúčastnilo rekordních 5 107 soutěžících během 2,5 měsíce.
 • CK Novalja vhodně zvolila cenu– vlastní produkt, díky čemuž mohla získat další klienty na základě doporučení spokojených výherců.

Co si z toho můžeme vzít:

 • Soutěž pořádaná přímo na soutěžním portále Souteze.cz získá MAXIMÁLNÍ PUBLICITU díky umístění mezi zvýrazněnými soutěžemi po celou dobu jejího trvání.
 • Zvolíte-li jako výhru vlastní výrobek nebo službu, nejen že UŠETŘÍTE finančně, ale zároveň zvýšíte šanci na dobré recenze vašich produktů – lidé dají na osobní doporučení mnohem více, než na reklamu.
 • I bez Facebooku lze uskutečnit soutěž, která počtem soutěžících trhá rekordy!

 

Třešnička na dortu – Lechtivá soutěž s Růžovým Slonem 😉

Pro populární eshop s erotickými pomůckami Růžový slon jsme připravili otázkovou webovou soutěž na léto. Soutěž byla umístěna jak na našem webu, tak na stránkách pořadatele. Byl ovšem trošku oříšek, jak vyřešit propagaci na Facebooku, když Facebook reklamu u příspěvků se sexuální tématikou nepovoluje. Nakonec jsme však zvládli i toto a soutěž přinesla necelých 1 000 soutěžících během dvou měsíců a přes 580 000 zobrazení pořádajícího webu.

Chcete vědět, jak jsme si s nelehkým úkolem oklamat Facebook poradili? Posuďte sami 🙂

11140241_1015051841846439_7297921923356883112_n

Inspirovaly vás úspěšné soutěže tohoto roku? Přemýšlíte o založení vlastní soutěže na Souteze.cz? Nebojte se nás zeptat, rádi vám pomůžeme s organizací i propagací!

Napište nám!

Věděli jste, že soutěž si můžete naklikat během pár minut i sami?

© Copyright 2014, All Rights Reserved