26Říj

Danění výher – týká se i vás?

Zúčastnili jste se internetové soutěže na Souteze.cz a usmálo se na vás štěstí? Ještě dříve, než se začnete naplno radovat z výhry, zkontrolujte, jestli vaše odměna náhodou nepodléhá daňové povinnosti. Sladké opojení z první ceny by vám totiž po návštěvě finanční kontroly mohlo pěkně zhořknout v ústech. V dnešním článku se podíváme na takovou výhru z právního hlediska. Nebojte, nebude to nuda 😉

 

Určitě jste někdy slyšeli o lidech, co vyhrají správným tipem v loterii miliony a ve skutečnosti z nich vidí jen část, jelikož pěknou sumu dostane stát. Pokud si myslíte, že se to týká jen sázení či enormních finančních obnosů, pak jste na omylu. Vaši výhru jste povinni zdanit, pokud splňuje jednu ze dvou podmínek:

  • Pokud je soutěž v režimu zákona o loteriích, pořádaná v ČR, ale pořadatel má sídlo ve státě mimo prostor EU a EHS. Režim zákona o loteriích ve zkratce znamená, že se o výhru losuje. I kdyby se jednalo o giveaway americké bloggerky, která z došlých komentářů vylosuje jednoho výherce handmade náušnic.
  • Pokud je soutěž mimo režim zákona o loteriích, ale výhra má hodnoty vyšší než 10 000 Kč. Jakákoli „nelosovací“ soutěž, ve které např. zasíláte fotky nebo odpovídáte na otázky, vám ukládá povinnost zdanit výhru o hodnotě vyšší než je tato částka.

V zásadě nezáleží na tom, jestli je výhra ve formě finančního obnosu, poukázky na pobyt nebo např. ledničky. Měli byste však vědět, že pro každý z těchto případů probíhá výpočet daně trochu jinak.

Nebojte se, že přijdete o podstatnou část vaší výhry. Sazba srážkové daně je 15%. V praxi to znamená, že vyhrajete-li zájezd v hodnotě 50 000 Kč, státu dlužíte cca 7 500 Kč. I tak jste na letošní dovolené ale pěkně vydělali J.

 

Teď už v tom máte jasno, tak neváhejte soutěžit na Souteze.cz!

Share this Story

About admin

spravuji tento web

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

© Copyright 2014, All Rights Reserved